Image
Image
Image

ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ
ІМЕНІ БОРИСА СРЕЗНЕВСЬКОГО

ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ

ЗАСНОВАНА У 1855 РОЦІ

Грамота Верховної Ради України
Грамота Верховної Ради України
Image

ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ
ІМЕНІ БОРИСА СРЕЗНЕВСЬКОГО

ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ

ЗАСНОВАНА У 1855 РОЦІ

Грамота Верховної Ради України
Грамота Верховної Ради України

Про напрямок

Відділ метеорології ЦГО, Дубровіна Ольга Василівна, (044) 525 69 21

   Відділ метеорології бере свій початок з часу організації у 1855 році метеорологічної обсерваторії при Київському університеті Св. Володимира, працівниками якої, крім метеорологічних спостережень, виконувались також і роботи, що входять до функцій нинішнього відділу метеорології, а саме: узагальнення даних спостережень та методичне керівництво мережею станцій. Динаміка чисельного складу метеорологічної мережі спостережень відображена в таблиці. 

Тип пункту метеорологічних спостережень 

                                                              Рік
  1885   1892   1925   1929   1941   1948   1956   1986   2005   2018   2020
Станція   10  1648   380   360   164   157   292   206  187   159   162
Пост  Н/Д  Н/Д   118  1538  Н/Д  323   682   413 312   282   280

   З часом відділ змінював свій статус та підпорядкованість, так у 1956 році після відновлення обсерваторії було створено відділ метеорології та клімату, який існував до 1977 року. У 1977 році на базі групи клімату був виділений відділ клімату, який існував з 1977 по 1987р., та з 1994р. по сьогоднішній день. Відділ метеорології опікувався станом мережі, її раціональним розміщенням та іншими методичними питаннями з проведення метеорологічних та актинометричних спостережень, їх обробки та узагальнення.
  Очолювали відділ Шишковський Н.Т. (1956-1959рр.) Трусов І.І. (1960-1963рр., 1972-1974рр.), Остролазова В.А. (1964р.), Левченко А.М. (1965-1971рр.), Гіль Г.М. (1975-1993рр.), Митник Т.Г. (10.1993-02.1996рр.), Швень Н.І. (03.1996-03.2016рр.).
Відділ готує до друку метеорологічні щорічники, що містять узагальнення результатів основних спостережень, а з 1961 року – випускає і метеорологічні щомісячники. Редактором щомісячників була Г.М. Гіль, на сьогодні – О.П. Бабич. 

 MV1

MV2

 

   Відділом разом з Українським науково-дослідним гідрометеорологічним інститутом (далі УкрНДГМІ) підготовлені наступні довідники: "Климатологический справочник СССР", вип. 10, метеорологічні дані за окремі роки; "Справочник по климату СССР", вип. 10 (сонячна радіація, радіаційний баланс і сонячне сяйво, температура повітря і ґрунту, вологість повітря, опади і сніговий покрив, хмарність і атмосферні явища).
  У 1967 році був підготовлений "Климатологический справочник СССР", історія і фізико-географічний опис метеорологічних станцій України, а у 1970 році аналогічний довідник з даними постів.
Відділом були виконанні роботи з узагальнення матеріалів спостережень за особливо небезпечними метеорологічними явищами погоди за період з 1951 по 1965 рр.
  Щорічно, починаючи з 1966 р. відділ метеорології разом з Українським гідрометеорологічним центром проводить аналіз і обробку даних про стихійні гідрометеорологічні явища, що мали місце на території України, і готує щорічний звіт про ці явища (відповідальною за цей розділ роботи є І.В. Єфремова).

 3

Структура та штат відділу
  На теперішній час відділ метеорології є структурним підрозділом Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського. До складу відділу входять сектор метеорологічного режиму, який очолює О.П. Бабич, сектор обробки метеоданих – О.А. Павленко, сектор актинометрії – А.В.Костенко та сектор аерології – Н.В. Гапиченко. З квітня 2016 року відділ очолює О.В. Дубровіна (т. 525 69 21).
 Велику увагу відділ приділяє питанням підвищення кваліфікації працівників мережі. У відділі щороку проводиться виробнича практика студентів вищих і середніх спеціальних навчальних закладів. Найбільш висококваліфіковані працівники відділу (О.В. Дубровіна, О.А. Павленко, Т.В. Рехта, А.В. Костенко, Н.В. Гапиченко) беруть участь у комплексних перевірках гідрометеорологічної діяльності обласних центрів з гідрометеорології, методичних інспекціях та інспекторських оглядах станцій, під час яких надається необхідна методична і практична допомога.


Завдання та функції відділу
   Основними завданнями відділу є вивчення метеорологічного режиму і сонячної радіації та методичне керівництво метеорологічними, актинометричними та аерологічними спостереженнями мережі станцій і постів на території України.
  Відділ метеорології проводить методичні перевірки відділів метеорології територіальних ЦГМ, надає їм допомогу в забезпеченні отримання достовірних даних на закріпленій мережі спостережень.
   Відділ розробляє перспективні плани розвитку і раціоналізації метеорологічної, актинометричної та аерологічної мережі спостережень та окремих видів метеорологічних спостережень.
  Велику увагу відділ приділяє удосконаленню існуючих методів метеорологічних, актинометричних та аерологічних спостережень, їхнього узагальнення і кліматологічної обробки, а також розробці нових методів дослідження метеорологічного і актинометричного режимів.
    Відділ бере участь в розробці річних та перспективних планів науково-дослідних робіт з метеорології та актинометрії і бере безпосередню участь у виконанні цих робіт.
  Відділ керує випробуванням на станціях нових приладів і методів спостережень, узагальненням результатів цих випробувань і готує висновки про їхнє використання в умовах України.
  Відділом проводиться узагальнення і підготовка до друку даних метеорологічних, актинометричних спостережень у вигляді щомісячників, щорічників і опис метеорологічного і радіаційного режиму України, забезпечення цими матеріалами зацікавлених організацій і науково-дослідних установ безпосередньо і через Галузевий державний архів матеріалів гідрометеорологічних спостережень ДСНС України (далі – ГДА МГС).
 Відділ регулярно організовує наради-семінари фахівців-метеорологів територіальних Центрів з гідрометеорології, начальників гідрометеорологічних станцій, на яких обговорюються актуальні проблеми роботи метеорологічної мережі. За результатами нарад-семінарів намічаються заходи щодо поліпшення роботи мережі.


На фото учасники наради-семінару начальників гідрометеорологічних станцій, закріплених за відділом метеорології Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського
f

  Досягнення і здобутки відділу
  З 1992 року у відділі метеорології ЦГО вперше в Україні розпочате нанесення метеоданих на магнітні носії на персональних комп'ютерах.
   У відділі була створена програма контролю якості метеоданих.
  У 1996 році спільно з УкрНДГМІ була створена програма для обробки метеоданих станцій і створення баз даних, в 2004 році завершена робота по створенню програм обробки метеоданих постів з одержанням щомісячників, щорічників та баз даних.
 Також створено програми, які дозволяють за допомогою стандартних запитів використовувати бази даних станцій і постів для забезпечення потреб споживачів. Згадане програмне забезпечення було направлене до територіальних РЦГМ, ЦГМ та організацій, що мають закріплені пости з метеорологічним розділом роботи, для його впровадження. Архіви метеоданих, які створюються у секторі обробки метеоданих, передаються до ГДА МГС. Працівники відділу беруть активну участь в розробці та експертизі нових нормативних документів, в т.ч. Настанов, Інструкцій, Положень, методичних вказівок. На всіх станціях Київської області встановлено цифрові вимірювачі атмосферного тиску БАР, на деяких – автоматичні датчики для вимірювання температури і вологості повітря, температури підстильної поверхні та температури ґрунту на глибинах, анемометри МАРК 60.0, ультразвукові датчики вітру V200A-UMB, які забезпечують проведення спостережень на досить сучасному рівні. Всі станції Київської області оснащено комп'ютерами, оперативна та режимна інформації передається модемним зв’язком.
Враховуючи важливість для споживачів, які користуються метеорологічними даними, інформації про те, в яких умовах, якими приладами, за якими методиками проводяться метеорологічні спостереження, відділ метеорології у 2006 році розпочав, а в 2011 видав кліматологічний довідник нової історії та фізико-географічного опису метеорологічних станцій України.
Для покращення якості даних вдосконалено процедури контролю та узагальнення метеоданих.

  

IMG 20210513 092411s

IMG 20210513 092828s

20211004 143000s
Карта гідрометстанцій 21 01 2122

© 2024, ЦГО. Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва центральної геофізичної обсерваторії

Please publish modules in offcanvas position.