Image
Image
Image

ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ
ІМЕНІ БОРИСА СРЕЗНЕВСЬКОГО

ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ

ЗАСНОВАНА У 1855 РОЦІ

Грамота Верховної Ради України
Грамота Верховної Ради України
Image

ЦЕНТРАЛЬНА ГЕОФІЗИЧНА ОБСЕРВАТОРІЯ
ІМЕНІ БОРИСА СРЕЗНЕВСЬКОГО

ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ

ЗАСНОВАНА У 1855 РОЦІ

Грамота Верховної Ради України
Грамота Верховної Ради України

ВІЗ, т.в.о. Семеняга Аліса Сергіївна, (044) 525 03 30

Відділ інформації про стан забруднення природного середовища (ВІЗ) ЦГО;

 

Про відділ та напрямки діяльності.

ВІЗ, як самостійний підрозділ, у серпні 1980 р. було виділено із відділу спостережень за станом забруднення природного середовища, який з 1973 року об’єднував усі лабораторії обсерваторії.

Першим керівником відділу був Дугінов Владислав Іванович – досвідчений фахівець, кандидат географічних наук, засновник і організатор напрямку робіт з контролю та вивченню забруднення природного середовища на території України в системі гідрометслужби.

Основними завданнями відділу інформації сьогодні є такі:

– забезпечення урядових органів, організацій, підприємств, засобів масової інформації систематичною інформацією про стан забруднення природного середовища;

– збір і обробка оперативної та режимної інформації про стан забруднення природного середовища на території України, яка направляється гідрометеорологічними організаціями до обсерваторії;

– аналіз і оцінка стану забруднення природного середовища України, підготовка режимних матеріалів;

– аналіз і узгодження результатів розрахунків фонових концентрацій про забруднення повітря в містах України, розрахунок фонових концентрацій шкідливих домішок у повітрі Києва та містах Київської області; розрахунок фонових концентрацій забруднювальних речовин у воді водотоків на запит організацій;

– здійснення методичного керівництва гідрометеорологічними організаціями з питань підготовки оперативної і режимної інформації, видачі фонових концентрацій забруднювальних речовин у повітрі та поверхневих водах;

– формування матеріалів спостережень, інформативних матеріалів про стан забруднення довкілля для галузевого державного архіву матеріалів гідрометеорологічних спостережень (ГДА МГС);

– участь у міжнародних нарадах, конференціях, семінарах з тематикою про стан забруднення навколишнього природного середовища.

У складі відділу з 2010 р. функціонує сектор обробки даних спостережень та аналізу (до 2021 р. – сектор візуалізації), основними обов’язками якого є подання інформації про стан забруднення навколишнього природного середовища у вигляді картографічних та графічних матеріалів (карт для Щорічників, різних довідок, презентацій та інших інформативних даних).

Підготовка оперативної та режимної інформації у відділі проводиться згідно наказу ДСНС України від 23.12.2013 р. № 777 та від 16.09.2016 р. № 451 (з внесеними змінами). Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1102 «Деякі питання надання платних послуг підрозділами Міністерства надзвичайних ситуацій» спеціалізована узагальнена інформація про параметри навколишнього природного середовища в обсягах і форматах, визначених споживачем, надається за оплату. Готується також публічна інформація згідно наказу ДСНС України від 15.03.2018 р. № 171.

На основі даних спостережень за станом забруднення природного середовища на території країни відділ готує Щорічники - про стан забруднення атмосферного повітря, про якість поверхневих вод на території України, про стан забруднення ґрунтів  (пестицидами та важкими металами).

Відділом також узагальнюються та аналізуються матеріали спостережень з мережі моніторингу для підготовки Оглядів про стан забруднення навколишнього природного середовища на території України за І півріччя та рік, готуються  щомісячний бюлетень про забруднення атмосферного повітря у м. Києві та містах Київської області, щомісячні довідки про забруднення повітря у містах Житомир та Чернігів, піврічні та річні довідки по цих містах, щоквартальний бюлетень про забруднення поверхневих вод на території Київської області, довідки про забруднення поверхневих вод у Київській області, Житомирській та Чернігівській областях.

Щорічники та бюлетені направляються в ГДА МГС на постійне зберігання на паперових носіях та в електронному вигляді. Щорічні дані якості поверхневих вод (ЩДЯ) на електронних носіях направляються в усі гідрометеорологічні організації, які проводять гідрохімічний моніторинг.

Відділ також виконує роботи на договірних засадах з розрахунку та видачі фонових концентрацій хімічних речовин у воді водотоків за даними спостережень на мережі моніторингу гідрометеорологічних організацій.  

Понад 16 років відділом готувалися довідки про стан забруднення довкілля в Києві та Київській області для Київської телерадіокомпанії, з другій половини 2020 р. – в Укрінформ. З відкриттям у 2007 р. веб-сайту обсерваторії інформація про стан забруднення довкілля в Києві та містах Київської області, а також про стан забруднення навколишнього природного середовища на території України за І півріччя та рік систематично розміщується в Інтернеті. З 2020 р. також розміщується щотижнева інформація про рівні забруднення атмосферного повітря в м. Києві.

У 2020 р. відділом розроблено алгоритм надання щотижневої інформації про стан забруднення атмосферного повітря з мережі моніторингу до Міндовкілля України для розміщення на сайті міністерства.

З серпня 2020 р. для Єдиного державного веб-порталу відкритих даних відділом направляється щомісячна інформація про забруднення атмосферного повітря в 39 містах України за середньомісячними та максимальними концентраціями і значеннями індексу забруднення атмосфери. Також для оприлюднення на веб-портал надається Огляд про стан забруднення навколишнього природного середовища на території України за І півріччя та рік.

Досить часто до обсерваторії звертаються журналісти газет, телебачення з запитами про стан забруднення природного середовища в регіоні, а також в Україні. Фахівці відділу надають належну увагу популяризації інформації про стан довкілля.

Спеціалісти відділу приймають активну участь у різних семінарах, конференціях з питань охорони навколишнього природного середовища. 

У своїй роботі відділ працює в тісному контакті з лабораторіями і відділами обсерваторії, з гідрометеорологічними організаціями ДСНС України, з ГДА МГС та іншими організаціями (Міндовкілля України, Департаменти екології та природних ресурсів міських та обласних держадміністрацій, Держпродспоживслужба, громадські організації, тощо).

Важливим напрямком подальшої роботи відділу є удосконалення методів обробки та узагальнення даних спостережень, впровадження нових програмних засобів по обробці інформації про стан забруднення навколишнього природного середовища, а також ГІС – технологій у секторі обробки даних спостережень та аналізу.

© 2024, ЦГО. Використання матеріалів сайту дозволяється тільки з дозволу керівництва центральної геофізичної обсерваторії

Please publish modules in offcanvas position.